Saņem
jaunākos piedāvājumus!

Preses relīze par 2011.gadu


BALSTS INDEKSS PĒC GADA BŪS 130 

Pēc nekustamo īpašumu kompānijas BALSTS novērojumiem 2011.gadā ievērojamu cenu kritumu – 7,3% - piedzīvoja sērijveida dzīvokļu segments. Pretēja situācija novērota Rīgas centrā un jaunajos projektos, kur noticis cenu pieaugums par 7,69%. Vērtējot tirgu kopumā nevar teikt, ka tas būtu atdzīvojies. Līdzīga situācija tiek paredzēta arī 2012.gadā. Prognozējam cenu kāpumu un aktivitātes palielināšanos Rīgas centrā.

„2011. gada laikā, galvenais nekustamo īpašumu tirgus situācijas noteicējs – sērijveida dzīvokļu cena – piedzīvoja vērā ņemamu kritumu - 7,3% un gada beigās ir 601 Eur/m2. Pretēja situācija ir Rīgas centrā un Vecrīgā, kā arī jauno projektu segmentā. Investoru pieaugošās intereses rezultātā šajos tirgus segmentos vidējā cena ir augusi par 7,69%. 2011.gada nogalē vidējā cena dzīvokļiem centrā ir 1211 Eur/m2, dzīvokļiem jaunajos projektos 1320 Eur/m2. Caurskatot 2011.gada notikumus, nevar teikt, ka nekustamo īpašumu tirgus būtu atdzīvojies. Lai gan Rīgas centrā un Jūrmalā tika novērots būtisks aktivitātes pieaugums un arī cenu kāpums, tomēr darījumu skaits šajos segmentos nav ievērojami audzis. Tajā pašā laikā sērijveida dzīvokļu cenas gada šķērsgriezumā ir kritušas. Tādēļ kopumā apskatot visu tirgu un neņemot vērā cilvēku emocionālos pieņēmumus var apgalvot, ka 2011.gads nekustamo īpašumu tirgū bijis „stagnācijas” gads,” skaidro kompānijas BALSTS vadītājs Aigars Zariņš.

 

„Komercplatību segments 2011.gadā īsu brīdi ir atradies stagnācijas fāzē, taču gada laikā ir atgriezies pie lēnas izaugsmes. Par to liecina tādi indikatori kā A un B klases biroju ēku Rīgas pilsētas robežās aizpildījums par 75-80%. Atlikušās brīvās platības tiek piedāvātas par 10 – 15% augstāku nomas maksu. Ir tikai dažas biroju ēkas, kas spēj apmierināt pieprasījumu pēc platībām virs 3000 m2. Tirdzniecības platības Rīgas centrā ir pieprasītas aktīvajās vietās, kurās ir liela gājēju plūsma. Šādās vietās nomas maksas svārstās 15 – 25 Eur/m2 robežās, pastāvot izņēmumiem. Noliktavu segmentā liela kustība nenotiek, jo nišai specifiski ir ilga termiņa nomas līgumi, un daudzi uzņēmumi ir savas pozīcijas fiksējuši iepriekšējos divos gados.

 

Īres tirgū 2011.gadā novērots cenu pieaugums, kas skaidrojams ar nepietiekamo piedāvājumu. Galvenokārt vērojams kvalitatīvu dzīvokļu trūkums ar pieprasītāko platību – 2 līdz 3 istabu dzīvokļi. Banku meitas uzņēmumi šobrīd ir pārņēmuši daudzus dzīvokļus, kas vēl nav pieejami tirgū, cilvēki, kam īpašumā ir dzīvokļi, veiksmīgi ir tos izīrējuši. Zemā ienākumu līmeņa dēļ daudziem bankas nepiešķir kredītus, tādēļ viņi izvēlas dzīvot īrētā mājoklī. Visu šo notikumu rezultātā pieprasījums in manāmi audzis, savukārt piedāvājums ir sarucis, un 2011. gada laikā īres cenas augušas par 8%,” komentē Aigars Zariņš.

 

„2012.gadā ievērojamas cenu izmaiņas prognozēt nevaram. Gads būs „plakans”, bez nozīmīgām svārstībām un maksimālais cenu pieaugums nekustamo īpašumu tirgū, kas var tikt sasniegts dažos segmentos nākamo 12 mēnešu laikā ir 5%. Protams, paredzam, ka klientu aktivitāte palielināsies, taču reāla rezultāta no tā nebūs, jo joprojām valstī situācija ir tāda, ka bankas piešķir kredītus, taču zemas maksātspējas rezultātā tikai neliela daļa Latvijas iedzīvotāju tos var saņemt.. Lielāko pieprasījumu Latvijā nekustamo īpašumu tirgū šobrīd veido ārvalstnieki, galvenokārt bijušo NVS valstu iedzīvotāji. Ārzemju investori izvēlas ieguldīt labos, kvalitatīvos un izdevīgos īpašumos, tādēļ arī 2012.gadā prognozējam klientu aktivitātes un īpašumu cenu pieaugumu Rīgas centrā. Centra dzīvokļi ir visveiksmīgākā investīciju iespēja ārvalstniekiem, jo atšķirībā no Jūrmalas, kur šobrīd cenas ir pārspīlēti augstas un neatspoguļo reālo tirgus situāciju, šie īpašumi ir par adekvātām un šībrīža situācijai atbilstošām cenām, pie tam šāds īpašums nākotnē var arī nest peļņu, jo to var veiksmīgi izīrēt, un kā zināms, šobrīd īres tirgū ir kvalitatīvu dzīvokļu trūkums, pieprasījums manāmi pārsniedz piedāvājumu. Jūrmalas tirgū pieaugumu prognozēt nevaram. Austrumu iedzīvotāji, kas veido lielāko pieprasījumu, ir labi informēti par ekonomisko situāciju Latvijā un nav gatavi pārmaksāt par nekustamo īpašumu. Kā jau tika minēts, Jūrmalā cenas ir pārspīlētas, to saprot arī potenciālie pircēji, tādēļ 2012.gadā viņu interesi vairāk piesaistīs Rīgas centrs.

 

2011.gada nogalē BALSTS indekss bija 125, janvāra sākumā tas ir 126, prognozējam, ka 2012.gada beigās tas var sasniegt 130 punktu atzīmi,” prognozē Aigars Zariņš.Plašāku informāciju iegūsiet:

BALSTS, Audēju iela 8,

Tālr.: + 371 67076191

Fax: + 371 67076199

info@balsts.lv, www.balsts.lv

FacebookDraugiem.lvTwitterYoutubeLinkedin


Meklēt īpašumu
Darbības:
Īpašuma veids:
Pilsēta/Rajons:
Vieta:
Iela:
Istabu skaits:
Cena:
no līdz
Valūta:
Platība (m²):
no līdz
Balsts ID: